Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Trumpaplaukis vengrų vižlas

 

FCI klasifikacija: VII Grupė/Paukštšuniai

Sekcija 1  Žemyniniai paukštšuniai/Pointerių tipas

Veislės šalis: Vengrija

Svoris: 20-30 kg

Ūgis: Patinų 58-64 cm / Patelių 54-60 cm

Gyvenimo trukmė: 12-15 metų

Vados dydis: 6-8 šuniukai   

 

 Trumpaplaukis vengrų vižlas

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

Vižlo pavadinimas yra kilęs iš vengriško žodžio, reiškiančio "budrus" ir "paklusnus". Šis pavadinimas puikiai apibūdina liesą, raumeningą, vienspalvį šunį. Yra manoma, kad madjarų gentys daugiau nei prieš tūkstantį metų išvedė šią veislę Vengrijos stepėse. Labiausiai vižlai paplito turkų valdymo laikotarpiu (1526–1696). Vižlas buvo populiarus šuo ir tarp viduramžių didikų bei kariuomenės vadų, kurie kontroliavo šuns savininkus bei auginimą, šitaip užtikrindami veislės grynumą. Po antrojo pasaulinio karo rusams okupavus Vengriją, vižlai buvo naikinami kaip aristokratijos simbolis. Tačiau vengrai išsaugojo kelis šunis ir vėl pradėjo veisti šia veislę ne tik gimtinėje, bet ir veždami juos į kitas šalis, net už Atlanto.

Vižlas, tikras pointeris, tačiau turintis dar ir kitų talentų, geba medžioti pelkėtose vietose, yra geras plaukikas ir retriveris. Šis šuo taip pat puikiai gali susekti ir sausumos žvėrelius. Jis ypač gerai medžioja kiškius ir stirnas.

Vižlai, kurie išlieka populiarūs ne tik gimtojoje Vengrijoje, yra malonūs ir prieraišūs, tačiau tuo pat metu išsaugo drąsą ir aistrą medžioti. Jei juos teisingai išdresuosite ir tinkamai treniruosite, šie šunys įrodys esą puikūs naminiai gyvūnai ir draugai, ypač tinkami žmogui, kuriam patinka aktyvus poilsis gamtoje.

 

     Bendroji išvaizda

Vižlas yra vidutinio dydžio, trumpaplaukis, tvirtas, tačiau gana dailiai sudėtas medžioklinis šuo. Vižlo vientisa solidi auksinė spalva yra jo išskirtinis bruožas. Šuns laikysena atletiška ir aristokratiška.

     Temperamentas

Šis natūralus medžiotojas turi gerą uoslę ir didesnį nei vidutinį gebejimą būti dresuojamas. Vižlas yra guvus ir malonus, demonstratyviai meilus ir jautrus, tačiau bebaimis ir turi gerai išvystytą savisaugos instinktą.

     Judesys

Bėgsena yra toli siekianti, lengva, galinga ir sklandi.

     Kailis

Trumpas, lygus, tankus ir gerai prigludęs, be jokios pavilnės.

   Spalva

Spalva yra įvairių aukso ir rūdžių atspalvių. Balta dėmė ant krūtinės ir pirštų yra leistina, tačiau geriausiai, kad jos būtų kuo mažiau (iki 5 cm).

    Galva ir kaukolė

Galva plona ir raumeninga. Kaukolė tarp ausų vidutiniškai plati su žemyn per kaktą einančia medianine linija. Nosis ruda.

    Snukis ir žandikauliai

Snukis tokio pat ilgio kaip kaukolė arba šiek tiek trumpesnis. Dantys stiprūs ir balti. Žandikauliai stiprūs. Sąkandis žirklinis.

    Akys ir ausys

Akys vidutinio dydžio, aplinkinis audinys dengia baltymus. Ragenos spalva turi derėti prie kailio. Ausys plonos, švelnios ir proporcingai ilgos, su apvaliais galais, išaugusios gana žemai ir nukarusios glaudžiai prie skruostų.

    Kaklas

Stiprus, lygus ir raumeningas, vidutiniškai ilgas, išriestas be pagurklio.

    Kūnas ir viršutinis kontūras 

Kūnas stiprus, nugara trumpa. Nugarkaulis truputį žemėjantis link uodegos pagrindo. Krūtinė vidutiniškai plati ir ilga, siekianti alkūnes. Pilvo linija truputį pakyla.

    Pasturgalis

 Užpakalinių kojų gerai išsivysčiusios šlaunys su vidutiniškai kampuotomis girnelėmis ir kulkšnimis.

    Uodega 

Išaugusi žemiau kryžkaulio, prie pagrindo storesnė. Laikoma horizontaliai arba beveik horizontaliai. Nepakirpta uodega lengvai išriesta, smailėjanti, siekianti kulkšnis.

    Letenos

Panašios į katės, apvalios ir kompaktiškos. Pirštai glaudūs. Nagai rudi ir trumpi.

Šaltinis: Janica Gardner "Šunų veislių standartai"

FCI standartą N° 57 / 13.09.2000 (anglų k.) rasite paspaudę čia.